OFICJALNA STRONA KLUBU

Sport uczy wygrywać – słowo Prezesa Tomasza Kloca do zawodników i trenerów ZKS Stal Rzeszów

Autor: Borys
Data: 17/04/2016 - 9:16
Rzadko kiedy trenerzy i działacze, rodzice i zawodnicy otrzymują podziękowania za pracę na rzecz klubu, dlatego postanowiłem jako Prezes skierować kilka słów do przyjaciół klubu ZKS Stal Rzeszów.

Sport uczy wygrywać

Sport uczy przegrywać z godnością

Sport uczy wszystkiego, uczy życia.

Ernest Hemingway

Szanowni Państwo,

Drodzy młodzi przyjaciele,

Sport uczy dążenia do perfekcji i kładzie nacisk na na wartości etyczne, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku ideałów olimpijskich. Natura sportu jest ponadczasowa, zawsze wymaga hartu ducha, kształtuje osobowość, uczy pokonywać własne słabości. Decydując się na uprawianie danej dyscypliny, rzucamy szlachetne wyzwanie swoim słabościom i ułomnościom.

Bądźcie zatem wierni idei olimpijskiej, uprawiajcie sport na miarę własnych możliwości, którym granice wyznaczają marzenia. Okazujcie szacunek zwycięzcom i pokonanym, przestrzegając zasad fair play na arenach sportowych oraz w życiu codziennym. Szlachetne współzawodnictwo i smak walki sportowej czynią sport najwspanialszym nauczycielem i wychowawcą. Uprawianie sportu kształtuje osobowość, uczy odpowiedzialności, stwarza możliwości samorealizacji, wskazuje szanse rozwoju i daje poczucie pełni człowieczeństwa. Zgodnie z ideałem wychowania w starożytnej Grecji “kalos k’agathos” – szlachetny i dobry – sport czyni człowieka lepszym fizycznie, moralnie, umysłowo i duchowo. Przy rzetelnym wysiłku nie zdarzają się porażki.

Uprawianie sportu przynosi wiele korzyści – uczy umiejętności pokonywania swoich słabości, rodzi przyjaźnie, uczy solidarności i braterstwa przejawiających się w szacunku dla przeciwnika, daje radość, relaks i zdrowie. Sport jest szansą awansu społecznego, rozwoju intelektualnego, moralnego i fizycznego. Każdy kontakt z ruchem może stanowić zawody jeden na jeden z samym sobą. Taka rywalizacja powinna trwać całe życie. Dobry trener, będący jednocześnie nauczycielem i wzorem do naśladowania, uczy młodych ludzi czerpać radości z uprawiania sporu i oddalać od nich frustracje wynikające z przegranej rywalizacji. Akceptacja współzawodnictwa jest młodzieży potrzebna, gdyż pomaga kształtować system wartości, ambicje i poczucie własnej godności. Dzieci i młodzież uprawiający sport i rekreację nie muszą szukać ucieczki od rzeczywistości w narkotykach, telewizji, grach komputerowych. Współdziałając w zespole realizują jedną z podstawowych potrzeb psychicznych – kontaktu z innymi, poczucia własnej ważności w działaniu zespołowym.

Życzę wszystkim Czytelnikom, aby spełniły się Wasze marzenia sportowe i osobiste. Nigdy nie traćcie wiary w zwycięstwo, bo zwycięstwem jest pokonaniem własnych słabości. Jednocześnie na koniec dziękuję rodzicom, zawodnikom, trenerom, kibicom i przyjaciołom ZKS Stal Rzeszów, za poświęcony czas, włożone serce w wychowanie, talent i optymizm, radość ze zwycięstwa. A gdy przychodzi porażka i łzy oraz zwątpienie, słowa przyjaciół są bezcenne, rady rodziców nieocenione, uwagi trenera chłodzą ZŁE emocje, a nasze motto dodaje wiary w sukces “ZKS STAL RZESZÓW ZAWSZE WALCZYMY DO KOŃCA”.

 

 

Ze sportowym pozdrowieniem,

Tomasz Kloc

Prezes ZKS Stal Rzeszów

 

Skomentuj nasz wpis jako pierwszy!

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

SPONSORZY

Miejsce na Twoją reklamę

PATRONI MEDIALNI