OFICJALNA STRONA KLUBU

Historia - ZKS Stal Rzeszów

Sekcja Skoków do Wody powstała w 1985 rok w ramach Sekcji Akrobatyki Sportowej ZKS Stal Rzeszów. Pierwszym trenerem Sekcji został Ryszard Wojtaszewski a pierwszy start zawodników to – XII Młodzieżowa Spartakiada Młodzieży, gdzie Marta Tomkiewicz zdobył 2 miejsce. W 1987 rok na basenie przy ulicy Matuszczaka powstaje infrastruktura techniczna dla Skoków do Wody i w tym samym roku odbywają się I Mistrzostwa Polski Juniorów. W 1988 roku Sekcja uzyskuje odrębny statut w ramach ZKS STAL Rzeszów a pierwszym jej Prezesem zostaje Stanisław Książek.

W 1990 roku pracę w Sekcji rozpoczyna Trener Serioża Koczarian. Dwa lata później, czyli w 1992 roku zawodnik Sekcji a obecny Trener Grzegorz Kozdrański reprezentuje Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, mając zaledwie 16 lat. Ten sam zawodnik w 1993 roku zdobywa złoty medal na Mistrzostwach Europy Juniorów w Istambule z wieży 10 metrowej. Rok później, medal tym razem brązowy z wieży 7,5 metrowej na MEJ zdobywa reprezentant naszego Klubu Daniel Kozak.

Kolejne lata działalności Sekcji również przyniosły znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. W 1997 roku Dariusz Górniak zdobywa dwa srebrne medale na Mistrzostwach Europy Juniorów, tym razem z trampoliny 3 metrowej oraz wieży 7,5 m. Rok później , ten sam zawodnik zostaje Mistrzem Europy Juniorów z trampoliny 3 metrowej. Następny sukces wychowanków Sekcji to brąz Grzegorza Szczepka na MEJ na Malcie z trampoliny 1 metrowej w 2001 roku .

Po kilku latach przerwy , w roku 2008 brązowy medal z trampoliny 1 metrowej na MEJ zdobywa Andrzej Rzeszutek a w 2009 roku zostaje srebrnym medalistą MEJ z tego samego przyrządu. Jednocześnie startując w zawodach seniorskich zostaje 8 zawodnikiem Mistrzostwa Świata Seniorów. Kolejne sukcesy Andrzeja to w 2011 dwa razy 8 miejsce na Uniwersjadzie i Mistrzostwach Świata Seniorów. W tym samym roku Kacper Lesiak zdobywa srebrny medal MEJ z trampoliny 1 metrowej. Kacper kontynuuje swoje osiągnięcia i rok później ponownie zdobywa srebrny medal z trampoliny 1 metrowej na MEJ w Graz.

Rok 2013 to chyba do tej pory najlepszy rok w historii Sekcji. Na Uniwersjadzie w Kazaniu Andrzej Rzeszutek jest piąty na trampolinie 1 metrowej a na Fina Diving Grand Prix zdobywa również 5 miejsce, tym razem z trampoliny 3 metrowej. W tym samy roku na Mistrzostwach Europy Seniorów, Andrzej dwa razy jest 8 na trampolinie 1 i 3 metrowej. Na rozgrywanych w Poznaniu Mistrzostwach Europy Juniorów Kacper Lesiak zostaje Mistrzem Europy z trampoliny 1 metrowej oraz zdobywa srebrny medal na trampolinie 3 metrowej . Na tej samej imprezie Kaja Skrzek zdobywa pierwszy dla żeńskich skoków do wody w Polsce brązowy medal z trampoliny 3 metrowej. We wspomnianych mistrzostwach zawodnicy Sekcji dziewięciokrotnie występują w finałach .

W 2014 roku powstał – Pre Olimpic Team oparty na zawodnikach ZKS Stal Rzeszów, którego celem są bezpośrednie przygotowania do IO Rio. W skład zespołu wchodzą Trener Andrzej Kozdrański oraz zawodnicy: Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak.

Na dzień dzisiejszy, w sekcji skoków do wody ZKS Stal Rzeszów trenuje około 70 zawodników w różnych kategoriach wiekowych, którzy w zawodach rangi krajowej zdobywają najwyższe laury. Bezsprzecznie Sekcja jest najlepszą w kraju, a swój prymat potwierdza licznymi medalami zdobywanymi w Mistrzostwach Polski oraz podczas Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży. Trenerami Sekcji są : Serioża Koczarian, Andrzej Kozdrański (Trener Kadry Narodowej Seniorów), Grzegorz Kozdrański (Trener Kadry Narodowej Juniorów), Stanisław Stanio oraz Ewa Mocha.

SPONSORZY

Miejsce na Twoją reklamę

PATRONI MEDIALNI