OFICJALNA STRONA KLUBU

Historia - ZKS Stal Rzeszów

Historia sportu przy ulicy Hetmańskiej 69 w Rzeszowie ma swój początek w listopadzie 1944 roku, kiedy to grupa pracowników Państwowych Zakładów Lotniczych zdecydowała o utworzeniu przy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego – związanej organizacyjnie z PPS – Koła Sportowego. Ideą działaczy było utworzenie klubu, który skupi pod jednym sztandarem garnącą się do uprawiania sportu rzeszowską młodzież, jak również byłych sportowców przybywających na Rzeszowszczyznę. W okresie tworzenia zespołu fundusze na działalność klubu pochodziły w znacznej części ze zbiórek organizowanych na lodowiskach, czy podczas zabaw tanecznych. Podobnie pozyskiwano sprzęt sportowy pochodzący z okresu przedwojennego. Sekcją, która dała początek ZKS Stal Rzeszów była sekcja bokserska. Historia naszego Klubu oraz najważniejsze sukcesy przestawiają się następująco:

  • 1944 (grudzień) – powstała sekcja bokserska
  • 1945:
    • styczeń – pierwszy mecz bokserów z Reprezentacją Wojska Polskiego w Lublinie
    • powstała sekcja piłki nożnej i lekkiej atletyki
  • 1947 – powstała sekcja szachów
  • 1948:
    • powstała sekcja tenisa stołowego
    • Klub przyjął nazwę „Związkowy Klub Sportowy Stal Rzeszów”
    • powstała sekcja gimnastyczna (poprzedniczka sekcji akrobatyki sportowej)
  • 1950 – powstała sekcja żużlowa, kajakarska i pływacka
  • 1952 – powstała sekcja hokeja na lodzie i szermierki
  • 1953 – powstała sekcja siatkówki mężczyzn i kolarska
  • 1954 – testy pierwszego egzemplarza silnika żużlowego FIS (Fedko, Iżewski, Stal)
  • 1954 – powstała sekcja tenisa ziemnego
  • 1955 – otwarcie nowego stadionu
  • 1956:
    • powstała sekcja narciarska
    • awans piłkarzy do II ligii (obecna I liga)
  • 1957:
    • awans żużlowców do I ligii (obecna ekstraliga)
    • Kazimierz Rzeźnikiewicz zdobył pierwszy złoty medal dla Klubu (boks, junior)
  • 1958 – złoty medal Mistrzostw Polski gimnastyków
  • 1959:
    • rozpoczęła działalność sekcja zapaśnicza
    • powstała sekcja siatkówki żeńskiej
    • Stal otrzymała swój sztandar
  • 1960 – Stal została Drużynowym Mistrzem Polski na żużlu
  • 1961
    • Stal po raz drugi została DMP na żużlu
    • Florian Kapała Indywidualnym Mistrzem Polski na żużlu
  • 1962:
    • Florian Kapała Indywidualnym Mistrzem Polski na żużlu
    • awans piłkarzy do I ligii (obecna ekstraklasa)
    • srebrny medal w DMP na żużlu
  • 1963 – srebrny medal w DMP na żużlu
  • 1965 – powstała sekcja brydża sportowego
  • 1966 – awans drużyny zapaśniczej do I ligii
  • 1968:
    • Ryszard Długosz zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Skopie (zapasy)
    • Ryszard Długosz pierwszym olimpijczykiem Stali (Meksyk)
  • 1969:
    • awans pięściarzy do II ligii
    • pierwsze Mistrzostwo Polski zapaśników
  • 1970:
    • Zbigniew Osztab srebrnym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Europy (boks)
    • rekord frekwecji, 35 tysięcy kibiców podczas meczu ze Stalą Mielec
  • 1971 – Stanisław Makowiecki brązowym medalistą Mistrzostw Świata w Sofii
  • 1972:
    • Marian Ostafiński złotym medalistą olimpijskim w piłce nożnej (Monachium)
    • Makowiecki VII miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium
    • Długosz VI miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium
    • Stanisław Osetkowski i Walanty Wójcik srebrnymi medalistami Mistrzostw Europy w Bukareszcie (boks)
  • 1974 – Edward Żmudziejewski srebrnym medalistą Mistrzostw Europy w Madrycie (zapasy)
  • 1975:
    • 1 maja – piłkarze zdobywają Puchar Polski
    • piłkarze grają w Pucharze Zdobyców Pucharu
  • 1976 – R. Długosz czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Toledo
  • 1977:
    • Aleksander Cichoń brązowym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów w Tampere (zapasy)
    • awans pięściarzy do I ligii
  • 1979:
    • Jan Falandys zdobył srebrny medal, a Adam Sandurski brązowy na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie (zapasy)
    • Falandys trzeci na Mistrzostwach Świata w San Diego
  • 1980 ­­­­­­­– A. Sandurski i A. Cichoń brązowymi medalistami, a J. Falandys czwarty na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie
  • 1981:
    • zmana nazwy Klubu na Zakładowy Klub Sportowy Stal Rzeszów
    • Sandurski brązowym medalistą MŚ w Skopie
    • Bogdan Maczuga brązowym medalistą ME w Tampere (boks)
  • 1982 – A. Sandurski srebrnym medalistą MŚ w Edmonton
  • 1983 – A. Sandurski srebrnym, a J. Falandys brązowym medalistą MŚ w Kijowie
  • 1984 – Małgorzata Wilk i Jan Więcej zdobyli brązowy medal MŚ (akrobatyka)
  • 1985 – powstała sekcja skoków do wody
  • 1987:
    • Grzegorz Godzwon, Piotr Nowak, Grzegorz Bielec i Krzysztof Brudny złotymi medalistami ME we Wrocławiu oraz Pucharu Świata w USA
    • Więcek oraz Jolanta Jata i Dominika Gołąb zdobyli brązowy medal ME (akrobatyka)
    • Jerzy Nieć brązowym medalistą MŚ we Francji (zapasy)
    • Sandurski i J. Nieć uczestnikami IO w Seulu
  • 1989:
    • Brygida Sakowska i Beata Płonka srebrnymi medalistami MŚ juniorów (akrobatyka)
    • Tomasz Gała i Andrzej Piechota brązowymi medalistami PŚ
    • Bielec i G. Godzwon srebrnymi medalistami MŚ juniorów w Katowicach (akrobatyka)
  • 1990:
    • Andrzej Sokołowski i Beata Walentyńska srebrnymi medalistami MŚ (akrobatyka)
    • Godzwon i A. Piechota srebrnymi medalistami ME (akrobatyka)
  • 1991 – Stanisław Szostecki wicemistrzem Europy w Stuttgarcie (zapasy)
  • 1992:
    • Grzegorz Kozdrański (skoki do wody) i S. Szostecki (zapasy) uczestnikami IO w Barcelonie
    • Piechota i Tomasz Wlezień oraz Ewelina Fiołek, Monika Świerczek i Edyta Hadała brązowymi medalistami ME (akrobatyka)
  • 1993:
    • Kozdrański mistrzem Europy juniorów w Stambule
    • Agnieszka Bondarczuk i A. Sokołowski brązowymi medalistami ME (akrobatyka)
    • Stal właścicielem obiektów Klubowym przekazanych przez WSK
  • 1994:
    • Sakowska i E. Fiołek srebrnymi medalistkami ME (akrobatyka)
    • Stal Drużynowym Młodzieżowym Mistrzem Polski na żużlu (Piotr Winiarz, Maciej Kuciapa, Rafał Trojanowski i Rafał Wilk)
  • 1997 – P. Winiarz wicemistrzem Polski juniorów
  • 1998:
    • brązowy medal DMP na żużlu
    • Dariusz Górniak ME juniorów w Antwerpii (skoki do wody)
  • 1999 – B. Sakowska i Katarzyna Wojturska podwójnymi wicemistrzyniami Świata w Gandawie (akrobatyka)
  • 2000 – Stanisław Geroń (akrobatyka) trenerem pięćdziesięciolecia
  • 2001 – Grzegorz Szczepek brązowym medalistą MŚ juniorów na Malcie (skoki do wody)
  • 2002 – Eliza Kaplita, Joanna Kłud, Angelika Kogut srebrnymi medalistkami ME (akrobatyka)
  • 2003 – Grzegorz i Andrzej Kozdańscy zajęli trzecie miejsce (Rostock) i dwa razy drugie miejsce (Madryt i Rzym) w PŚ
  • 2004 – B. Sakowska wybrana najlepszym sportowcem w historii Rzeszowa
  • 2005:
    • Dariusz Śledź, Maciej Kuciapa i Tomasz Rempała Mistrzami Polski Par Klubowych na żużlu
    • awans żużlowców do Ekstraligii
    • drugie miejsce Pawła Miesiąca w Srebrnym Kasku
  • 2006:
    • Dawid Stachyra, Paweł Miesiąc i Marcin Leś zdobyli złoty medal MDMP
    • Miesiąc mistrzem świata juniorów w drużynie
  • 2007 – Rafał Dobrucki drugi w Złotym Kasku
  • 2008:
    • Andrzej Rzeszutek brązowym medalistą ME juniorów (skoki do wody)
    • Dawid Lampard, Mateusz Szostek, Martin Vaculik brązowymi medalistami MDMP
    • Agnieszka Stanek brązową medalistą PŚ FIT w skokach na trampolinie w Zielonej Górze
  • 2009 – D. Lampart drużynowym mistrzem świata i Europy juniorów oraz brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów
  • 2010:
    • awans żużlowców do Ekstraligii
    • Rafał Okoniewski i Maciej Kuciapa srebrnymi medalistami MPPK
  • 2011:
    • rozpoczęcie budowy trybuny wschodniej (ukończona rok później)
    • Kacper Lesiak wicemistrzem Europy juniorów (skoki do wody)
  • 2012 – K. Lesiak wicemistrzem Europy juniorów (skoki do wody)
  • 2013:
    • Lesiak podwójnym wicemistrzem Europy juniorów (skoki do wody)
    • Kaja Skrzek brązową medalistką ME juniorów (skoki do wody)
  • 2014:
    • Kamil i Krystian Kłeczkowie zdobyli dla Podkarpacia setny tytuł MP seniorów w akrobatyce sportowej
    • awans żużlowców do Ekstraligii
    • Lesiak wicemistrzem Europy juniorów (skoki do wody)
    • Kamil Kościółek brązowym medalistą MŚ juniorów(zapasy)
  • 2016 – A. Rzeszutek uzyskał kwalifikację olimpijską (skoki do wody)

 

 

 

SPONSORZY

Miejsce na Twoją reklamę

PATRONI MEDIALNI